تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

مشاوره مهریه

ارائه مشاوره مهریه به‌صورت تخصصی در "دفتر وکالت تخصصی طلاق"

1-  از طریق تلگرام و به آدرس @edivorce :

نظر به فراگیر شدن اپلیکیشن تلگرام در میان عموم مردم و برقراری ارتباط ساده و سریع از طریق آن ، این امکان برای شما فراهم می‌باشد تا سؤال حقوقی خود را از طریق شناسه کاربری @edivorce در تلگرام با وکلای ما مطرح نمایید تا درزمانی کوتاه ، پاسخ آن برای شما ارسال گردد. (جهت برقراری ارتباط از طریق تلگرام لطفاً کلیک نمایید )

2-  امکان مشاوره حقوقی از طریق فرم ویژه پرسش و پاسخ  موجود در سایت:

از دیگر امکانات جهت مشاوره حقوقی اینترنتی رایگان ، ارسال سؤال حقوقی از طریق فرم  پایین صفحه می‌باشد که در این حالت ، پاسخ طی 12 ساعت آینده به ایمیل شما ارسال می‌گردد.

3-   مشاوره حقوقی تلفنی رایگان از طریق شماره تلفن 76246126-021

شما می‌توانید در روزهای شنبه دوشنبه چهارشنبه از ساعت 16:00 الی 18:00 از طریق شماره تلفنی اختصاصی 76246126-021 جهت مشاوره حقوقی رایگان اقدام نمایید.  

4-  مشاوره حقوقی حضوری در دفتر وکالت تخصصی طلاق

شما جهت مشاوره حضوری و ملاقات با وکلای مجرب ما ، می‌توانید نسبت به رزرو وقت از طریق شماره 88402099-021 اقدام  نمایید.

تعیین مهریه در عقد ازدواج و شرایط صحت آن

قراردادی که زن و مرد ، راجع به مهر می‌بندند یک قرارداد تبعی است، یعنی قراردادی است راجع به مال که جدا از اصل نکاح ولی تابع عقد مزبور است و بدین‌جهت شرایط اساسی صحت معامله در موردقرارداد مهر نیز لازم الرعایه است. بنابراین چیزی که به‌عنوان مهر تعیین می‌شود باید دارای شرایط عمومی مورد معامله باشد.

 - مهر باید مالیت داشته یعنی دارای ارزش دادوستد اقتصادی باشد و به‌عبارت‌دیگر بتواند عوض در یک قرارداد معوض قرار گیرد (ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی). پس هوا و آب دریا را که ارزش دادوستد اقتصادی ندارد نمی‌توان به‌عنوان مهر تعیین کرد.

 - مهر باید قابل تملک به‌وسیله زن باشد (ماده ۱۰۷۸). بنابراین اموال و مشترکات عمومی (مانند جاده‌ها و باغ‌های عمومی) و موقوفات را نمی‌توان مهر قرارداد.

همچنین مالی را که متعلق حق شخص ثالث است، مانند مالی که به‌عنوان تأمین یا براثر صدور اجرائیه بازداشت‌شده، نمی‌توان مهر قرارداد، مگر با اجازهٔ دارندهٔ حق. هرگاه مال بازداشتی با حفظ حق غیر که به آن تعلق‌گرفته است مهر قرار داده شود، پس از رفع بازداشت، زن می‌تواند در آن تصرفات مالکانه نماید و اگر مال برای استیفا حق مزبور به فروش برسد، آنچه پس از پرداخت حق بستانکار باقی بماند، از آن زن خواهد بود.

مال قابل تملک، چنانکه در بالا اشاره شد، ممکن است عین معین یا کلی یا منفعت یا کار و یا حق باشد و قابلیت تملک درباره هریک از این اموال می‌تواند صدق نماید.

 - هرگاه مهر عین معین باشد، باید در زمان عقد موجود باشد. و اگر معلوم شود که آن عین در زمان عقد موجود نبوده، تعیین مهر باطل خواهد بود (مستنبط از مادهٔ ۳۶۱ قانون مدنی). مثلاً اگر اتومبیلی را مهر قرار دهند که در حین عقد از بین رفته بوده است تعیین مهر باطل و بی‌اثر است و مثل یا قیمت به زن تعلق می‌گیرد (مستنبط از ماده ۱۱۰۰ ق. م.).

آیا تعهد به عدم انجام امری می‌تواند مهر قرار داده شود؟ مثلاً شوهر به‌عنوان مهر تعهد کند که از ساختن بنای مرتفعی در مقابل خانه زوجه خودداری نماید. آیا این مهر درست است؟ ممکن است گفته شود در اینجا مهر یک مال قابل تملک نیست و با توجه به‌ظاهر ماده ۱۰۷۸ نمی‌توان چنین تعهدی را به‌عنوان مهر پذیرفت. لیکن این نظر قابل ایراد است؛ زیرا این‌گونه تعهد که ارزش مالی دارد و زن از آن منتفع می‌شود درواقع مالی است قابل تملک و می‌توان آن‌ را مهر قرارداد. به دیگر سخن، مثبت بودن موضوع حق و تعهد شرط درستی مهر نیست و اطلاق ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی این نوع حق یا تعهد را نیز دربر می‌گیرد.

- مالی که مهر قرار داده می‌شود باید ملک شوهر باشد. البته ملک غیر را هم با اذن مالک می‌توان مهر قرارداد. اگر ملک غیر بدون اذن مالک مهر قرار داده شود و بعداً مالک آن را اجازه کند تعیین مهر نافذ خواهد بود. لیکن اگر صاحب‌مال اجازه ننماید، شوهر باید مثل یا قیمت آن را بدهد (ماده ۱۱۰۰).

- «مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آن‌ها بشود معلوم باشد» (ماده ۱۰۷۹). معلوم بودن مهر این است که مقدار و جنس و وصف آن مشخص باشد. بنابراین نمی‌توان مقدار نامعلومی از زمین و یا طلا یا کالایی را که مشخصات آن معلوم نیست مهر قرارداد.

- مهر باید معین باشد یعنی نمی‌توان یکی از دو یا چند چیز را به‌طور مردد (مانند یکی از دوخانه به‌طور نامعین) مهر قرارداد (مستنبط از ماده ۱۹۰ قانون مدنی).

- مهر باید منفعت عقلانی مشروع داشته باشد (مستنبط از مواد ۲۱۵ و ۳۲۸ قانون مدنی). بنابراین چیزی را که قانون فروش یا استعمال آن را منع کرده (مانند مواد مخدر) نمی‌توان مهر قرارداد.

- شوهر باید قدرت بر تسلیم مهر داشته باشد وگرنه تعیین مهر درست نخواهد بود (مستنبط از ماده ۳۴۸). مثلاً انگشتری یا گردنبندی را که در دریا غرق‌شده و دست یافتن به آن ممکن نیست نمی‌توان مهر قرارداد. البته اگر شوهر قادر به تسلیم مال نباشد، ولی زن قادر به تسلم باشد، یعنی بتواند خود آن‌ها به دست آورد، چنانکه زن غواصی ماهری بوده و بتواند جواهر را از قعر دریا بیرون آورد، یا مالی را که در دست غاصب است، با استفاده از نفوذ خانواده خود، از او بگیرد، در این صورت مال مزبور را می‌توان به‌عنوان مهر تعیین کرد.

شما می‌توانید برای خواندن مطالب حقوقی تکمیلی در خصوص مهریه، اینجا کلیک کنید.

شما نیز می‌توانید جهت مشاوره مهریه ، مشاوره حقوقی مهریه ، مشاوره مهریه آنلاین ، مشاوره در مورد مهریه ، مشاوره حقوقی مهریه رایگان ، مشاوره حقوقی مهریه اینترنتی ، علاوه بر حضور در دفتر وکالت تخصصی طلاق و ملاقات با وکلای مجرب و باسابقه ، از امکانات موجود در این سایت اینترنتی استفاده نمایید.

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما