تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

مطالبه مهریه و عدم تمکین زوجه

پرسش:

من دو ماه هست که عقد دائم کردم ، از همون اولش زنم به بهانه‌های مختلف تمکین نمی‌کرد و راضی به رابطه جنسی نمی‌شد و الآن هم میگه تا مهریه ندی تمکین نمی‌کنم لطفاً راهنمایی کنید.

پاسخ وکیل مهریه:

 

زوجه  پس از عقد می‌تواند  از شما  درخواست مهر بکند  و تا مهریه زوجه پرداخت نشود می‌تواند از تمکین خودداری کند که در اصطلاح  حقوقی  به آن  حق  حبس میگویند. لازم به ذکر است که عدم تمکین یک امتیاز قانونی برای زوجه است  که مسقط حق نفقه‌ی ایشان نیست.

زمان مطالبه مهریه

پرسش:

چه زمان برای مطالبه مهریه میشه اقدام کرد؟

پاسخ وکیل مهریه:

با سلام ، اصل بر این است که به‌محض وقوع عقد ازدواج و ثبت آن مالک مهریه می‌شود که البته نیمی از آن در همان لحظه و نیم دیگر به هنگام شروع زندگی مشترک (رابطه زناشویی) در مالکیت او استقرار می‌یابد. منتها نکته اینجاست زمانی که مهریه عندالاستطاعه باشد و یا اینکه زمان‌دار باشد زوجه باید صبر کند تا شرایط زمانی برای مطالبه مهریه مهیا شود.

اگر مهریه عندالاستطاعه باشد، منظور این است زمانی می‌توان مهریه را مطالبه کرد که شوهر ازلحاظ مالی توانایی و استطاعت پرداخت مهریه را داشته باشد و این تنها با معرفی اموال شوهر به دادگاه امکان‌پذیر است. اگر هم مهریه مؤجل یا زمان‌دار باشد باید زوجه منتظر بماند تا زمانی که مشخص‌شده سپری شود و پس‌ازآن زمان است که درواقع صاحب مهریه می‌شود و می‌تواند برای دریافت آن اقدام کند. البته قابل‌ذکر است که در حال حاضر عرف نیست که در دفاتر ازدواج مهریه به‌صورت زمان‌دار ثبت شود ولی در بسیاری اوقات مهریه به‌صورت عندالاستطاعه ثبت می‌شود که لازم است زوجین به آثار آن‌که در بالا بدان‌ها اشاره کردیم آگاه باشند واصلی‌ترین آن‌هم اینکه تنها درصورتی‌که مرد توانایی پرداخت مهریه را دارد می‌توانند آن را از او مطالبه کنند و در غیر این صورت هیچ اقدام قانونی در مقابل شوهر نمی‌توان انجام داد.

رضایت به پرداخت کامل مهریه و شرط تنصیف دارایی مرد

پرسش:

لطفاً راهنمایی بفرمایید زن‌وشوهری باهم اختلاف دارند و سه سال است که جدای از هم زندگی می‌کنند در این مدت مرد تمام نفقه زن را به خاطر فرزندشان کامل پرداخت کرده و زن بابت مقداری از مهریه یک‌منزل مسکونی متعلق به آقا رو توقیف کرده . مرد حاضر است که کل مهریه رو بده و خانم جدا بشه چون دائماً اذیت می‌کند نه میاد زندگی بکنه ونه جدا میشه . الان چه اقدامی میشه انجام داد که مرد زن را با پرداخت مهریه طلاق بدهد ولیکن مجبور به دادن نصف دارایی به زن نشود.

پاسخ وکیل مهریه:

 

با سلام ، زوج ابتدا دادخواست تمکین ارائه نماید ، پس از صدور حکم عدم تمکین زوجه ، نسبت به ارائه دادخواست طلاق از سوی زوج اقدام گردد.

بعد از ثبت طلاق رجعی آیا زوجه می‌تواند بابت مهریه دوباره شکایت کند؟

پرسش:

سلام طی درخواست طلاق و با توجه به عدم توان مالی ، مهریه تقسیط شده بود و بنده هم هر سه ماه یک عدد سکه می‌دادم بعدها دوباره باهم زندگی کردیم اون هم از 350عدد مهریه 300عدد رو ابراء کرد و دادگاه هم قبول کرده . اما چون سند ازدواج را نمی یاره دفترخانه من خیلی نگران هستم که بعد از ثبت طلاق دوباره شکایت کنه. آیا چنین چیزی واقعاً ميشه که دوباره بابت مهریه شکایت کنه؟ البته طلاق هم رجعی بوده از طرف خودم و به دلیل عدم امکان سازش.

پاسخ وکیل مهریه:

با سلام ، خیر یک‌بار حکم برای مهریه صادرشده و تقسیط صورت گرفته و البته ابراء هم انجام‌شده که حتماً در سند قیدشده است.

ضمانت پدرشوهر در پرداخت مهریه

پرسش:

ببخشید، اگر در محضر موقع عقد ذکرشده باشه، مهریه عندالمطالبه والان که پسر و دختر می‌خوان جدا بشن و پسر هم مال و املاکی  نداره ولی پدرش ملکی و زمین داشته باشه، پرداخت مهریه به چه صورت خواهد بود؟

پاسخ وکیل مهریه:

با سلام ، درصورتی‌که پدر زوج طبق مستندات قانونی ضامن پرداخت مهریه نباشد ، پرداخت مهریه تنها به عهده زوج است.

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما