تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

ویژگی‌های نفقهٔ زن

نفقه زن در مقام مقایسه با نفقه اقارب (خویشاوندان نسبی) دارای ویژگی‌های و مزایایی به شرح زیر است:

۱- نفقه زن مقدم بر نفقهٔ اقارب است (ماده ۱۲۰۳): اگر کسی توانائی مالی نداشته باشد که هم به زن و هم به خویشاوندان نسبی خود نفقه دهد، زن بر دیگران مقدم خواهد بود.

۲- زن می‌تواند نفقهٔ زمان گذشتهٔ خود را مطالبه کند و برای وصول آن در دادگاه اقامه دعوی نماید، درحالی‌که «اقارب فقط نسبت به آتیه می‌توانند مطالبهٔ نفقه نمایند» (ماده ۱۲۰۶).

۳- نفقه زن مشروط به فقر او یا تمکن مرد نیست: زن، اگرچه ثروتمند باشد، می‌تواند از شوهر نفقه بخواهد. در صورت خودداری شوهر از دادن نفقه و عدم امکان الزام او به انفاق، قانون به زن حق می‌دهد که از دادگاه تقاضای طلاق نماید (ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی). لیکن در نفقه اقارب فقر یک‌طرف و تمکن طرف دیگر شرط است (مواد ۱۱۹۷ و ۱۱۹۸ قانون مدنی). به‌علاوه در مقدار نفقه زن وضع اقتصادی شوهر در نظر گرفته نمی‌شود، درحالی‌که نفقه اقارب با توجه به وضع اقتصادی منفق تعیین می‌گردد و تکلیف به انفاق تا حدی است که نفقه دهنده در وضع معیشت خود دچار مضیقه نشود (ماده ۱۱۹۸).

۴- نفقه زوجه تکلیف یک‌جانبه است و در حقوق ایران زن هیچ‌گاه مکلف به دادن نفقه به شوهر خود نیست، درحالی‌که نفقه اقارب یک تکلیف متقابل است.

 

۵- طلب زن بابت نفقه طلب ممتاز است و در صورت ورشکستگی یا فوت شوهر و عدم‌کفایت اموال او برای پرداخت دیون ، بر سایر بدهی‌ها مقدم خواهد شد ، لیکن نفقه اقارب دارای این خصوصیت نیست ، به‌استثنای نفقه اولاد که طبق تبصره 2 ماده 12 قانون حمایت خانواده بر سایر دیون مقدم شده است.

نفقه

زیر مجموعه ها

نفقه چیست,قانون نفقه,نفقه بعد از طلاق,قانون نفقه زن,نفقه در دوران عقد,نفقه زن در دوران عقد,قوانین نفقه,نفقه در ازدواج موقت,شرایط گرفتن نفقه,مشاوره رایگان

نفقه زن چقدر است,مقدار نفقه زن,میزان نفقه زن,مقدار نفقه,میزان نفقه زن چقدر است,ميزان نفقه

ترک انفاق کیفری,جرم ترک انفاق,شکایت کیفری نفقه,شکایت ترک انفاق,شکایت کیفری ترک انفاق

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما